Apžvalgos

Praktiškai kiekvienoje apžvalgoje paminime, kad šiais laikais daugeliui svarbiausias aspektas renkantis išmanųjį telefoną, yra jo kamera. Taip nutiko, kad visi šiuolaikiniai telefonai yra pakankamai spartūs, kad jais būtų malonu naudotis. Įrenginių dizainai pastaruoju metu taip pat supanašėjo. Taigi, didžiausi skirtumai tarp jų slypi programinėje įrangoje, tam tikrose inovacijose ir, be abejo, kamerų technologijose. Bet ar žinote į kokius parametrus reikia kreipti dėmesį, jeigu pagrindinis jūsų prioritetas yra būtent kameros kokybė?

Megapikselių skaičius nereiškia beveik nieko

Nors šis mitas daugeliui yra žinomas jau gana seniai, jaučiame pareigą pakartoti dar kartą – daugiau megapikselių nereiškia geresnės kameros kokybės. Pagalvokite – juk 2013-aisiais išleistas „Sony Xperia Z1“ su 20.7 megapikselių kamera fotografuoja žymiai prasčiau negu 12-os megapikselių kamerą turintis „Galaxy S9“. Tad nuotraukų fiksuojama raiška jums turėtų rūpėti tik tuo atveju, jeigu nuotraukas planuojate peržiūrėti itin aukštos ekrane – 4K ar net 8K monitoriuje ar televizoriuje – arba tuo atveju, jeigu nuotraukas planuojate spausdinti.

Kameros sensorius ir jo dydis

Vienas iš pagrindinių aspektų, galinčių atskleisti kameros kokybę, yra jos sensoriaus dydis. Kuo didesnis yra kameros sensorius, tuo daugiau šviesos į jį gali patekti, o tai reiškia, kad nuotrauka bus geresnės kokybės, ypač esant prastam apšvietimui. Pavyzdžiui, „Galaxy S7 Edge“ 1/2.5“ sensorius yra gan žymiai didesnis už „S6“ naudojamą 1/2.6“ jutiklį.

Diafragmos dydis

Diafragma yra kameros dalis, kuri kontroliuoja kiek šviesos gali pasiekti sensorių. Kuo mažesnis yra skaičius, tuo platesnė diafragma. Štai pavyzdžiui f/1.5 diafragma yra itin plati ir todėl telefonas paprastai gali fiksuoti puikias nuotraukas tamsoje, tuo tarpu f/2.4 diafragma tinkama tik šviesoje. Tiesa, siauresnė diafragma turi ir privalumų – kuo platesnė diafragma, tuo labiau vaizdas išsilieja nuotraukos kraštuose. Tuo tarpu siaura diafragma leidžia fotografuoti detaliausius kadrus šviesoje.

Programinė įranga

Deja, bet žiūrėdami į telefono charakteristikas, niekaip negalėsite pasakyti, ar jo kameros programinė įranga yra gera, ar bloga. Bet ji daro labai didelę įtaką – tą įrodė abu „Google Pixel“ telefonai, kurie turi tik vieną kamerą, tačiau nuo daug pažangesnę techninę įrangą turinčių telefonų (pavyzdžiui, „Samsung Galaxy S9“ ar „Huawei P20 Pro“) atsilieka visai nedaug, o kartais netgi juos lenkia.

Taip pat programinės įrangos svarbą galima pastebėti ir įsigijus nežinomo nediduko kinų gamintojo įrenginį. Dažnai tokie gamintojai giriasi savo naudojamais kamerų sensoriais – kai kurie netgi naudoja tuos pačius sensorius, kaip ir didžiųjų gamintojų flagmanai. Įsijungus kameros aplikaciją nežinomo gamintojo telefone galima nustebti – nors sensorius naudojamas tas pats, kokybė yra daug prastesnė. Taip yra dėl neišbaigtos programinės įrangos.

Ypač svarbus yra HDR režimas – jis yra visuose telefonuose, tačiau vienuose jis veikia geriau ir gaunamas dinaminis kontrastas yra tobulas, kituose HDR veikia prasčiau ir galima netgi kiek nusivilti. „Google Pixel“ telefonai turi ypatingą HDR režimą, kuris yra daug tikslesnis negu kituose telefonuose. Tuo tarpu „Huawei Mate 10 Pro“ ar „P20“ telefonuose norint įjungti HDR, teks lįsti į kameros nustatymus ir įjungti specialų HDR režimą, o taip galima sugaišti nemažai laiko.

Su HDR                                                                     Be HDR

Laikas ir naudojimo paprastumas

Kiek laiko sugaištama fiksuojant vieną kadrą? Ar tai padaryti yra lengva? „Nokia 808 PureView“ ir „Nokia Lumia 1020“ iki šiol galėtų konkuruoti su flagmanais iš „Samsung“ ar „Huawei“ stovyklų, tačiau bet kuris šiuolaikinis flagmanas nuotraukas gali padaryti daug greičiau negu šie du senosios „Nokia“ gaminiai. O laikas fotografuojant yra labai svarbu ir niekas nenori laukti kelių sekundžių tol, kol telefonas susitvarkys su užfiksuota medžiaga. Paprastai nuotraukų procesavimo sparta tiesiogiai priklauso nuo naudojamo telefono procesoriaus.

Dėl to jums turėtų rūpėti ir fokusavimo greitis – nors daugelis šiuolaikinių telefonų su šia užduotimi tvarkosi puikiai, kai kurie įrenginiai turi lazerinį autofokusą, kuris leidžia vaizdą sufokusuoti itin greitai ir tiksliai.

Kameros sensorių skaičius ir nauda

Kai kurie telefonai turi vieną, kai kurie du, o kai kurie turi jau net ir 3 kameros sensorius! Paprastai antrasis sensorius yra skirtas priartinimui arba geresniam detalumui išgauti – pastarieji sensoriai yra monochrominiai (t.y. jie fiksuoja tik nespalvotą vaizdą). Tačiau „LG“ ir keli kiti gamintojai antrąjį sensorių naudoją plataus kampo nuotraukoms.

Na, o „Huawei“ į savo „P20 Pro“ įmontavo net tris sensorius, skirtus net iki 5 kartų priartinimui, nespalvotoms nuotraukoms ir itin aukšto lygio detalumui. Be abejo, kelis sensorius turintys telefonai visada gali fiksuoti ir portretines nuotraukas su boka efektu.

Iš kitos pusės, „Google Pixel“ ir „Pixel 2“ turi tik vieną galinę kamerą ir ji dėl jau minėtų priežasčių su savo užduotimi fiksuoti kokybiškas nuotraukas susitvarko puikiai. Vis tik jeigu norite plačiausio kameros funkcionalumo su daugybe įvairiausių funkcijų ir galimybių, siūlome rinktis telefoną, turintį kelis sensorius.

Taigi, ko ieškoti skaitant telefono kameros charakteristikas?

Telefonų kameros nuolat tobulėja ir jose jau pradedamos diegti tokios technologijos kaip dirbtinis intelektas. Na, dirbtinio intelekto ir panašių naujovių kokybės vien iš charakteristikų lapo nustatyti neįmanoma. Visgi telefono kamera turėtų būti pakankamai kokybiška tuo atveju, jeigu ji pasižymi šiais aspektais:

  • Plati diafragma.
  • Didelis sensorius (arba sensoriai).
  • Dideli pikseliai.
  • Kokybiška programinė įranga.
  • Platus dinaminis diapazonas.
  • Paprastas naudojimas.
  • Spartus autofokusas ir nuotraukos procesavimas.
  • Kitos specialios funkcijos ir galimybės.

Šiuo metu geriausiai fotografuojantys telefonai:

Iki 200 eurų: „Xiaomi Redmi 5 Plus“, „Xiaomi Redmi Note 4“
200-350 eurų: „Huawei Mate 10 Lite“, „Apple iPhone SE“
350-500 eurų: „Samsung Galaxy A8“, „Huawei P10“
500-650 eurų: „Huawei P20“, „Samsung Galaxy S8“
650 eurų ir daugiau: „Huawei P20 Pro“, „Samsung Galaxy S9+“, „iPhone X“

SAMSUNG Galaxy S8
Šiuo metu neturime
APPLE iPhone X
Šiuo metu neturime
SAMSUNG Galaxy A8 2018
Šiuo metu neturime
SAMSUNG Galaxy S9
Šiuo metu neturime
HUAWEI P20 128GB
Šiuo metu neturime
HUAWEI P20 PRO
Šiuo metu neturime
APPLE iPhone SE
Šiuo metu neturime